top of page

Планарні навушники Sound Reality 

Blog Banner 1680x945 px.jpeg

Історія створення

Моє знайомство з навушниками стрічкового типу почалося з придбання ще в далекому 1985-му році ТДС-5М. На той момент, вони були одними з найкращих за якістю звучання на пострадянському просторі; а їх конструкція була повністю скопійована з навушників Yamaha YH-1000. Тоді, на фоні всього іншого, що можна було придбати, це було щось фантастичне з точки зору звучання!

 

Минуло багато років, а планарні навушники і надалі мають ряд переваг у порівнянні з динамічними. Не дивлячись на значний розвиток обох типів випромінювачів (як динамічного, так і планарного типів), аудиторія поціновувачів високої роздільної здатності в звучанні планарних навушників постійно зростає.

 

Якийсь час тому, завдяки запитам своїх клієнтів, я повернувся до теми планарних навушників і, взагалі, до слухання музики в навушниках. Довелося серйозно зануритися у вивчення конструктивних особливостей випромінювачів, особливостей конструкції корпусів, та їх сумісності для отримання необхідного результату. А результат, якого хотілося досягти - це якнайвища роздільна здатність звучання та максимально комфортна посадка на голові.

Мені не потрібно було «винаходити велосипед». Достатньо було взяти за основу ключові складові, котрі впливають на можливість випромінювача відтворювати максимально реалістичну аудіокартину:

  1. Вага мембрани. Раніше мембрани вироблялися на каптоні, зараз - на майларі. Майлар - легший, тонкий та еластичний, тому може мати більшу амплітуду зсуву мембрани.

  2. Площа мембрани: чим більша - тим краще. Чим більша площа мембрани, тим більшу чутливість випромінювача ми можемо отримати. А також, при більшій площі мембрани, частотний діапазон можна суттєво розширити в низькочастотній області.

  3. Взаємодія магнітних потоків «постійних магнітів» та перемінного електромагнітного поля, утвореного індуктивністю доріжок на поверхні мембрани. Чим краща взаємодія, тим ефективність віддачі випромінювача вища. І визначається це лише потужністю встановлених магнітів та плотністю доріжок на поверхні мембрани.

Найспецифічніше у виробництві планарних випромінювачів - це виготовлення мембран з нанесеними струмовідними провідниками (доріжками). Найбільш ефективний для струмовідних доріжок матеріал - тонюсінька алюмінієва фольга. Є декілька унікальних людей у нас в Україні, котрі зуміли практично в домашніх умовах виготовляти досить непогані мембрани з нанесеними на них доріжками.

 

Однак, вивчаючи тему глибше, мені вдалося знайти виробника, котрий має хороше промислове обладнання, і котрий може виробляти набагато більш високотехнологічно виконані мембрани з провідниками на поверхні, згідно наданому тех. завданню.

 

Це і стало відправною точкою для того, щоб втілити в життя деякі свої технічні та творчі ідеї щодо побудови планарних навушників власної конструкції.

Підхід до реалізації

Випромінювачі

У стандартних версіях випромінювачів планарного типу інженерами, як правило, розглядається так званий «поршневий» режим роботи, коли мембрана рухається просто як поршень, «вверх-вниз».

 

Я ж розглядав створення звукової хвилі ще і по всій поверхні мембрани, коли утворюється хвилеподібне “тремтіння” мембрани по всій площині, завдяки якому досягається краще мікродинамічне пропрацювання аудіосигналу. Це так званий «хвильовий» режим роботи випромінювача”. В результаті, випромінювач працює одночасно в обох режимах - «хвильовому» та «поршневому».

 

Для цього реалізовано ідеї якомога щільнішого заповнення усієї площі поверхні майларової мембрани провідниками якнайменшого перерізу. Таким чином, досягаємо значно кращого пропрацювання мікродинамічних зсувів мембрани в одній площині. І, як результат, отримуємо вищу роздільну здатність у відтворюваній аудіокартині по всьому діапазону частот.

 

Такий підхід себе повністю виправдав - перевага в роздільній здатності випромінювачів даного типу справді виявилася суттєвою.

 

Акустичне оформлення корпусів

Випромінювачі планарного типу найповніше розкриваються в так званому «відкритому» акустичному оформленні корпусів

  • Корпуси для випромінювачів виробляються зі склотекстоліту, оскільки він має чи не найкраще співвідношення міцності та легкої ваги

  • Дуги наголів'я з механізмами регулювання по висоті та зміщенню по осі використовуються такого ж типу, як у навушників Denon D-9200. Дана конструкція наголів’я виявилася найзручнішою з багатьох, які ми розглядали

  • Амбушюри виготовлено з дуже м’якого дрібнокоміркового силіконізованого поролону, котрий обтягнутий тоненькою еко-шкірою. У старших версіях навушників амбушюри обтягнуті перфорованою еко-шкірою, завдяки чому вони краще “дихають”. Такі амбушюри дорожчі у виробництві, тому використовуються лише в старших моделях

Серія планарних навушників Sound Reality

Від самого початку я планував створити серію навушників, схожих за дизайном та принципами побудови випромінювачів, з мінімально можливою вагою.

 

Розуміючи, що фінансові можливості у людей суттєво відрізняються, наразі реалізовано ідеї трьох моделей, що відрізняються за ціною та, відповідно, звучанням.

Конструкції корпусів навушників та наголів’я абсолютно ідентичні. Моделі відрізняються тільки на рівні самих випромінювачів.

Модель Duet

Опір: 100 om

Вага мембрани: 56 mg

Чутливість: 100 dB

Вага: 319 g

 

Початкова модель у серії. Щільне заповнення поверхні мембрани струмовідними доріжками дозволяє досягти вищої роздільної здатності даної моделі у порівнянні з достатньо відомими навушниками «HiFiman Ananda»

Модель Trio

Опір: 470 om

Вага мембрани: 56 mg

Чутливість: 100 dB

Вага: 319 g

 

Заповнення мембрани доріжками ще щільніше. Переріз доріжок, у міру збільшення їх кількості, зменшується. Таким чином, ефект т.з. хвильового режиму роботи мембрани досягається ефективніше, ніж у попередньої моделі

Модель Orchestra

Опір: 1000 om

Вага мембрани: 56 mg

Чутливість: 103 dB

Вага: 319 g

 

Площа заповнення мембрани доріжками суттєво більша; при цьому, вага мембрани така ж, як у двох попередніх моделей. Хоча довжина доріжки збільшилася майже в 2 рази, переріз доріжки зменшено. Магнітна система максимально можливого підсиленого типу

 

При тестуванні цієї моделі дружина сказала: “Досить експериментів! Мені вже стає страшно…”

 

Але кілька ідей для реалізації у мене ще є :) Можливо, пізніше, коли...

bottom of page